افق شيروان (حکیم ارد بزرگ افتخار شيروان)
آدرس های وبلاگ ofoghshirvan.tk و ofoghshirvan1.blogfa.com

 
تاريخ : چهارشنبه یازدهم خرداد ۱۳۹۰
استاد روشن گل افروز فرزند مرحوم همراه علی افروز گلیانی متولد سال 1337 شهرستان شیروان است . او از تیره بخشی های گلیان میباشد که نوازندگی دو تار در خانواده ا قدمتی فراوان دارد و سابقه آن به قبل از اسلام باز میگردد .

بخشی به نوازنده دوتار در شمال خراسان میگویند که بتواند ضمن ساخت و ساز خویش به خودبندی (سراییدن اشعار ) نقل حکایات و منظومه خوانی بپردازد

روستای آباد و کهن گلیان از معدود آبادی هایبزرگ باز مانده از عهد پارتهاست که از تاریخی کهن دانشمندانی بزرگ چون بابا توکل گلیانی و هنرمندانی مطرح و معروف برخوردار است .

هنرمندان گلیان هرچند که به لهجه "e;تاتی"e; گویش خراسان قدیم ، صحبت میکنند اما در اجرای آهنگها و خوانندگی ترانه ها به عمده لهجه ها و زبانهای رایج در خراسان و ایران مهارت کامل دارند به عنوان نمونه استاد همراه گل افروز به لهجه های ترکی خراسانی ، ترکی آذری ، ترکمنی ، کردی ، تاتی و فارسی کاملا مسلط بوده و اشعار و آهنگهای زیبایی را با این لهجه های شیرین و زیبای کشورمان اجرا مینمایند و این نشاندهنده وسعت هنر ، فراست و تلاش بخشی های توانای گلیان است . نقل میشود که روشن علی بخشی گلیانی جد بخشی های گلیان که در عصر صفویه زندگی میکرده است یکی از پایه گذاران مکتب هنری گلیان بوده است و دارای فرزندان فراوانی بوده که همگی تحت تاثیر هنر پدر قرار گرفته و نوازندگی و بخشی گری را به عنوان حرفه اصلی انتخاب کرده و در این راه توفیقاتی نیز ، به دست می آورند . چنانکه در دوره قاجاریه علی اکبر بخشی گلیانی به نگارش و جمع آوری حکایات منظوم ترکی و کردی منطقه میپردازد و کار را عملی تر و محکم تر به شاگردان آموزش میدهد به نحوی که پس از او همراه علی گل افروز ، علی بخشی و سلطان رضا گلیانی از نوازندگان سبک هنری گلیان حرف اول را در نوازندگی دوتار و نقل حکایات در سطح کشور داشته در ردیف اساتید موسیقی کشور قرار گرفته و نوای آنها برای تمامی مردم آشنا و دلنشین بود و از هنرشان تغریف ها میشد .

متاسفانه در سالهای اخیر هنر از جنبه موروثی خانواده بخشی های گلیان خارج شده و رو به فراموشی میرود . هرچند که هنوز استاد روشن گل افروز از بازماندگان معتبر این سبک به امر نوازندگی دوتا ر میپردازد اما بیم آن میرود که دوتار در منطقه شاه جهان و گلیان از صحنه حیات خارج گردد . 

در تیرماه سال 84 و در دیدار با آقای روشن گل افروز به این حقیقت تلخ بیشتر پی بردیم چرا که هنر و نوای دوتار استاد گل افروز برای محققان خارجی سالها قبل کشف گردیده اما برای مسئولین امر به ویژه اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شیروان هنوز هم نا آشنا و کشف نشده باقی مانده است .

استاد روشن گل افروز چندین بار در فرانسه به اجرای آهنگ پرداخته اند و در تهران نیز توسط موسیقی دانان برجسته کشور همانند استاد محمدرضا درویشی و استاد هوشنگ جاوید دعوت و به اجرای آهنگ های شمال خراسان پرداخته اند .

اما افسوس که استاد گل افروز به لحاظ اقتصادی و رفع ماحتاج زندگی به کشاورزی و کارگری روی آورده و کمتر در مجامع هنری کشور شرکت می کند .

در منزل استاد روشن گل افروز دوتار های فراوانی از نسل های قبلی خانواده اش به دیوار آویزان بود وقتی ماجرا را سوال کردم با حسرتی دلسوز گفت : بخشی ها میمیرند و دوتار تنها میماند . دوتار من هم روزی به سکوت این اتاق و غربت روزگار پی خواهد برد و از اینجا به روحم لبخند خواهد زد !

استاد روشن یکی از آخرین بخشی های بزرگ خراسان است که بالغ بر صدها آهنگ در سینه دارد و غروب هر روز به یاد پدر زمزمه میکند ...

http://marakez.irib.ir/ارسال توسط افق شیروان

پیج رنک

آرایش

طراحی سایت